Play By Forum (PBF, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa) – gra fabularna rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze (od kilku do kilkuset) wcielają się w role fikcyjnych postaci.
Rozróżniamy dwa rodzaje gier typu pbf. W naszym przypadku jest to:

  • gra forumowa - gdy całe forum lub jego duża część poświęcone jest rozgrywce, określone działy służą za lokacje a tematy to poszczególne miejsca albo wydarzenia. W taką grę może grać nieograniczona liczba osób (zazwyczaj gra w nią większość użytkowników danego forum).

W przeciwieństwie do tradycyjnych gier RPG, gra na forum może trwać znacznie dłużej i nie ma określonych ram czasowych. Akcja jednego bohatera może nastąpić nawet po kilku dniach od ostatniego posta innego gracza.

Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Cytadela to gra PBF (pw.) osadzona w realiach znanych nam z serii gier Mass Effect. Seria składająca się z, jak na razie, trzech odsłon, to fabularne gry akcji science-fiction, których fabuła rozpoczyna się w niezbyt dalekiej przyszłości - w roku 2183. Historia w nich zawarta przedstawia perspektywę rozwoju naszej ludzkiej rasy na przestrzeni wieku, pierwszego kontaktu z obcą rasą i tajemniczym pierwiastkiem zero oraz wprowadzenia w życie, politykę i kulturę całej galaktyki, a także pokojową koegzystencję z różnorodnymi przedstawicielami gatunków z innych planet.

Aktualnie nasza rozgrywka toczy się tuż przed początkiem drugiej części gry, przed powrotem samego Sheparda. Oczywiście w fabule uwzględniamy to, co wydarzyło się w "jedynce", ustalając scenariusz, wedle którego rada zginęła podczas ataku gethów na Cytadelę. Zaczynaliśmy od wersji 1.0 niespełna rok temu, obierając na cel wydarzenia, jakie miały miejsce po zakończeniu ataku znanego nam z pierwszej części gry. Następnie forum ewoluowało do wersji 2.0, a my przeskoczyliśmy w sam środek dwuletniego okresu "bez Sheparda", w którym to tajemnicza rasa Zbieraczy rozpoczyna swoje masowe ataki na ludzkie kolonie. Dodatkowo warto zaznaczyć, że podczas rozgrywki na forum stacja Przymierza "Vega" została zniszczona przez tę tajemniczą rasę.

Na Cytadeli masz okazję stworzyć swojego unikalnego bohatera, którego później poprowadzisz przez wir galaktycznych wydarzeń. Wszystkie szczegóły, od rasy, przez status społeczny i zawód, po ubiór i kolor pancerza, ustalasz sam, kierując się własną wyobraźnią. Ograniczają cię jedynie trzy proste, dla niektórych wręcz oczywiste zasady, które postaramy się przedstawić jak najkrócej:

  • Po pierwsze, nie twórz postaci kanonicznych. Tę kwestię zostaw Mistrzom Gry, którzy odpowiednio poprowadzą dzieje postaci, jakie zostały stworzone na potrzeby gry.
  • Po drugie, postaraj się nie przesadzać z umiejętnościami, jakimi twoja postać włada. Nie życzymy sobie na forum overpowerów. Każda postać ma zarówno plusy, jak i minusy. Pamiętaj o tym, żeby zachować równowagę, bo każdemu gra się z takimi bohaterami lepiej.
  • Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zapamiętać, jest realizm. Rozumiemy, że wiele osób może mieć definicję tego słowa nieco odrębną od reszty społeczności, więc podamy przykład - osiemnastoletni kapitan Przymierza o randze N7, awansowany na Widmo, a w dodatku ukryty szpieg Cerberusa, to mało prawdopodobna sytuacja.

Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć w celu rozpoczęcia rozgrywki na forum, jest przeczytanie w całości tego wprowadzenia, regulaminu oraz systemu kar. Warto też przeglądnąć zasady pisania i utrwalić sobie kilka żelaznych przepisów odnośnie interpunkcji, jak i z pewnością nie zaszkodzi przeczytanie FAQ. Po skończeniu, następnym krokiem jest założenie konta na forum i uzupełnienie swojej wiedzy o inne tematy leksykonu, jak poradnik dotyczący tworzenia postaci, rozpiskę klas i zdolności czy system handlu.

Witamy na pokładzie!

Bet atbet365 Bingo and win.