Dieta dekstro


[WORK IN PROGRESS]

Białe mięso
Pek - Popularnie zwany "turiańskim kurczakiem", gatunek należący do ptactwa hodowlanego. Mięso białe, chude. Opierzenie szarografitowe. Występowanie: popularny na planetach z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Ornik - Popularnie zwany "turiańską kaczką", inny gatunek należący do ptactwa hodowlanego. Mięso białe, dość tłuste i soczyste. Opierzenie ciemne, czasami czarne. Występowanie: popularny na planetach z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Cerper - Popularnie zwany "turiańską perliczką" lub "turiańską gęsiną". Ptak hodowlany o pękatym ciele i małej głowie, jasnoszarym upierzeniu i karapaksie pokrywającym dziób oraz płat czołowy. Mięso białe, tłuste. Występowanie: popularny na planetach z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Tartaruga - Płaz żyjący w płytkich wodach Palavenu, z wyglądu przypominający ziemskiego żółwia. Posiada charakterystyczny, ochronny karapaks zarówno na grzbiecie jak i na kończynach. Delikatny w smaku, tłusty. Występowanie: Palaven, turiańskie kolonie, inne planety o słabym polu magnetycznym.
Sylvian - Popularnie zwany "turiańskim królikiem", głównie ze względu na swój niewielki rozmiar i umiejętność szybkiego biegania. Zamiast pary długich uszu posiadała wysoki grzebień przez całą długość grzbietu. Futro szorstkie, w barwie od brunatnej do czarnej. Mięso chude, delikatne. Występowanie: popularny na planetach z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Palaveński klingur - Gad poruszający się na dwóch kończynach i potrafiący urosnąć do półtora metra w kłębie. Hodowany ze względu na swoje chude, smaczne mięso. Występowanie: Palaven, turiańskie kolonie, inne planety o słabym polu magnetycznym.

Czerwone mięso
Stadnik - Popularnie zwany "turiańskim wołem". Czworonożny, z wyglądu przypominający ziemskiego byka. Posiada charakterystyczne, trzy rogi (dwa po bokach łba i jeden na płacie czołowym). Skóra bardzo gruba, pokryta karapaksem o metalicznej, mętnej barwie. Powolny, roślinożerny i mało agresywny. Smak, struktura, tłustość i gramatura mięsa zależy od wybranego fragmentu półtuszy. Występowanie: Palaven, turiańskie kolonie, inne planety o słabym polu magnetycznym.
Lingur - Popularnie zwany "turiańską baraniną". Czworonożny, z czaszką wzmocnioną charakterystycznymi, grubymi płatami pancerza i pokrytą ostrymi, kostnymi guzami oraz ogonem zakończonym kostną buławą. Roślinożerny, osiągający nie więcej niż metr w kłębie i przypominający nieco ziemskiego Euoplocefala. Mięso dość tłuste i intensywnie czerwone, bogate w dużą ilość mioglobiny. Występowanie: Palaven, turiańskie kolonie, inne planety o słabym polu magnetycznym.
Talg - Popularnie zwany "turiańską wieprzowiną" lub "palaveńskim volusem*". Czworonożny, pokryty bardzo cienką warstewką chitynowego pancerza w żółtawym kolorze, o płaskim pysku i dużych oczach umieszczonych po bokach głowy. Wszystkożerny, wiecznie ospały. Zwierzę w 95% hodowlane wyłącznie pod ubój. Smak, struktura, tłustość i gramatura mięsa zależy od wybranego fragmentu półtuszy. Występowanie: Palaven, turiańskie kolonie, może być hodowany praktycznie wszędzie.
*tylko gdy volusów nie ma w pobliżu.
XXXXX - Popularnie zwany "turiańską baraniną". Czworonożny, z czaszką wzmocnioną charakterystycznymi, grubymi płatami pancerza i pokrytą ostrymi, kostnymi guzami oraz ogonem zakończonym kostną buławą. Roślinożerny, osiągający nie więcej niż metr w kłębie i przypominający nieco ziemskiego Euoplocefala. Mięso dość tłuste i intensywnie czerwone, bogate w dużą ilość mioglobiny. Występowanie: Palaven, turiańskie kolonie, inne planety o słabym polu magnetycznym.


Ryby
Maruna - Białoróżowe, delikatne mięso, soczyste, o grubych, łatwych do usunięcia ościach. Jej zewnętrzny pancerzyk przypomina bardziej naturalny karapaks niż typową łuskę, o grubych płytkach kostnych. Występowanie: Palaven, turiańskie kolonie, inne planety o słabym polu magnetycznym.
Oszczepnik - Białe, chude mięso, o licznych, charakterystycznych ościach pokrytych ostrymi ząbkami, o które łatwo się pokaleczyć. Występowanie: Palaven, turiańskie kolonie.
Lir - Białe, soczyste mięso, dość tłuste. Posiada niewiele ości i bardzo cienką, jadalną łuskę, która po upieczeniu staje się chrupka. Występowanie: powszechnie na planetach z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Talasz - Bladoczerwone, bardzo tłuste i bardzo soczyste mięso. Pozbawiony ości. Dobrze przyrządzony jest prawdziwym rarytasem. Występowanie: powszechnie na planetach z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Amaretka - Drobna ryba o jasnoróżowym, bardzo delikatnym, smacznym mięsie i długich, łatwo wyjmowalnych ościach. Występowanie: bardzo popularna na planetach z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Eram - Duża, rosnąca do półtora metra ryba, posiadające białe, niezbyt tłuste mięso o lekko słonym posmaku. Występowanie: powszechnie na planetach z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Taetrus Czarny - Średniej wielkości ryba o czarnej łusce, dość tłustym mięsie i wielu drobnych ościach. Posiada delikatną goryczkę w smaku, która łatwo może zamienić się w gorzki posmak jeżeli jest nieumiejętnie przyrządzona. Nazwa pochodzi od planety, na której jej gatunek został odkryty po raz pierwszy. Występowanie: Taetrus, niektóre planety z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Taetrus Biały - Średniej wielkości ryba o szarej łusce, dość tłustym mięsie i wielu drobnych ościach. Posiada słodki posmak. Nazwa pochodzi od planety, na której jej gatunek został odkryty po raz pierwszy. Występowanie: Taetrus, niektóre planety z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.
Skaver - Niewielka ryba przypominająca ziemskiego węgorza. Mięso dość tłuste, gumowate. Łuska cienka. Występowanie: planety z biosferą opartą na prawoskrętnych aminokwasach.

Warzywa
Pędnik - Bogate w skrobię bulwy wielkości kciuka, odpowiednik ziemskiego ziemniaka.
Sztyletka czerwona - Wąskie, długie korzenie o czerwonej barwie, bogate w białko, witaminy z klasy B i karoteny. Słodkie w smaku. Odpowiednik ziemskiej marchewki.
Sztyletka biała - Wąskie, długie korzenie o białej barwie, bogate w żelazo i witaminy z klasy C. Gorzkie w smaku. Odpowiednik ziemskiej pietruszki.
Sztyletka czarna - Wąskie, długie korzenie o ciemnej, brunatnej barwie, bogate witaminy z klasy D i antyoksydanty. Słone w smaku. Brak ziemskiego odpowiednika.
Karmin łagodny - Roślina o długich, białych pnączach i intensywnie czerwonych, okrągłych owocach, bardzo soczystych i delikatnych w smaku. Bogata w potas. Nasiona słodkie. Odpowiednik ziemskiego pomidora.
Karmin ostry - Roślina o długich, białych pnączach i ciemnoczerwonych, okrągłych owocach, bardzo soczystych i pikantnych w smaku. Bogata w potas. Nasiona bardzo ostre. Odpowiednik ziemskiego pomidora, tyle że pikantnego.
Papryka szkarnutowa - Roślina o krótkich, zielonych pnączach i ciemnoczerwonych, podłużnych owocach, dość suchych i pikantnych w smaku. Bogata w potas. Nasiona bardzo ostre, mięsiste. Odpowiednik ziemskiej papryki.
Fasolka czerwona - Pnącza typowe dla zwykłej fasoli, długie i o brązowym odcieniu. Strąki kasztanowej barwy, spłaszczone. Mięsiste nasiona wielkości kilku centymetrów, tej samej barwy.
Fasolka fen'ta - Pnącza typowe dla zwykłej fasoli, długie i zielone. Strąki purpurowe, spłaszczone. Jasne, mięsiste nasiona wielkości kilku centymetrów.
Fasolka lodowa - Pnącza karłowate, sięgające ledwo jednego metra. Strąki białe, pękate, cylindryczne. Nasiona białe, mięsiste i okrągłe. Wbrew nazwie, hodowana w normalnych warunkach.
Ryż wodny - Zboże uprawiane na brzegach zbiorników wodnych. Ma drobne ziarenka o niebieskim odcieniu, delikatniejsze w smaku od innych ryżów.
Ryż vaga - Zboże uprawiane w klimatach umiarkowanych i ciepłych. Ma drobne ziarenka o brązowym odcieniu, niemal w niczym się nie różni od ziemskiego ryżu.
Ryż szary - Zboże uprawiane w klimatach umiarkowanych i ciepłych. Ma nieco większe ziarena w szarym kolorze.

 

Bet atbet365 Bingo and win.