W tym dziale poznasz naszą autorską mechanikę od podstaw. Poradnik podzielony został na poziom podstawowy i zaawansowany, by ułatwić nowym graczom przyswajanie informacji.
Hawk
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 2744
Rejestracja: 14 kwie 2012, o 22:37
Miano: Jeanette Hawkins
Wiek: 35
Klasa: Żołnierz
Rasa: Człowiek
Zawód: Kapitan pirackiej łajby
Lokalizacja: Wraith
Status: Widmo-renegat, poszukiwana przez Cerberusa.
Kredyty: 107.987
Medals:

[BASIC] Przebieg tury, punkty akcji

26 kwie 2021, o 02:25

Obrazek [BASIC] Przebieg tury

Mechanika walki na Cytadeli ma charakter turowy i służy do uczciwego określania wyniku potyczek między postaciami, uwzględniające ich wyposażenie, doświadczenie oraz okoliczności w jakich się odbywa, a także zapewniając losowy element obecny w każdej historii. Zasady potyczek można podsumować jednym zdaniem:
Walka rozgrywa się w naprzemiennych turach. W każdej turze postać ma do dyspozycji 16 Punktów Akcji, które może poświęcić na nie więcej niż trzy akcje. Tury.
Przyjęło się, że każda tura potyczki rozpoczyna się wraz z postem Mistrza Gry, a kończy wraz z postem ostatniego gracza. Typowy przebieg tury wygląda następująco:
  1. Mistrz Gry tworzy fabularnego posta wraz z którym rozpoczyna się walka.
  2. Gracze wrzucają po kolei swoje posty, opisując w nich w sposób fabularny działania swoich postaci. Jeżeli podejmowane przez nich akcje z czysto artystycznej natury mogą być trudne w zinterpretowaniu, wskazane jest dodanie informacji w znacznikach fabuleoff jakie konkretnie akcje podejmują (z poziomu mechaniki, a nie fabuły), żeby uniknąć nieporozumień.
  3. Gdy ostatni z graczy zamieści swojego posta, Mistrz Gry tworzy posta w którym odbywać się będą obliczenia. Rozpatruje w nim akcje podjęte przez graczy oraz postacie niezależne biorące udział w potyczce, wylicza szanse na trafienie, zadane obrażenia, efekty zdolności i tym podobne.
  4. Po przeprowadzeniu wszystkich obliczeń tworzy nowego posta fabularnego podsumowującego turę oraz rozpoczynającego następną (jeżeli walka dalej się toczy).
Akcje.
W każdej turze postać może przeprowadzić do trzech akcji. Dla zachowania pozytywnego tempa rozgrywki, gracz musi zadeklarować wszystkie swoje akcje w jednym poście (w obrębie tury) - chyba że Mistrz Gry uzna inaczej. Akcje, które nie zostaną wykorzystane w obrębie jednej tury, przypadają.

Punky Akcji.
Większość akcji podejmowanych przez postaci posiada swój koszt Punktów Akcji (PA). W obrębie każdej tury postać dysponuje 16 Punktami Akcji do rozdysponowania na swoje trzy akcje. Niewykorzystane Punkty Akcji NIE przechodzą do nowej tury.

Koszt typowych, często wykorzystywanych akcji:
  • - Ruch do 4m: 0 PA (kosztuje 1 akcję)
    - Ruch do 1m: 0PA (doskok można wykonać atakując)
    - Przeładowanie broni: 4 PA
    - Aplikacja żelu: 4 PA
    - Regeneracja tarcz: 12 PA (dla standardowego generatora tarcz)
    - Załadowanie programu amunicji: 4 PA
    - Rzut granatem: 0 PA (nadal kosztuje 1 akcję)
    - Zmiana broni: 6 PA (schowanie obecnej oraz dobycie nowej)
    - Dobycie broni: 3 PA
Strzały z broni palnej oraz użycie zdolności posiadają swoje własne koszty Punktów Akcji, określone dla konkretnych egzemplarzy broni (parametr Szybkostrzelność) oraz poziomów zdolności (parametr Koszt). Po więcej szczegółów patrz Broń Palna oraz Zdolności.

Niektóre akcje, które nie mają bojowego charakteru i nie działają na szkodę przeciwnika, nie kosztują Punktów Akcji oraz nie wykorzystują limitu akcji w turze. Do takich akcji należy ruch postaci (w obrębie zdrowego rozsądku), rozmowa, wydawanie rozkazów, i tym podobne.

Ruch.
Podstawowa odległość, na którą możemy się poruszyć kosztem 1 akcji to 4 metry. W trakcie wykonywania ruchu postać może wykonać inną akcję, jednak wiąże się to z negatywnymi modyfikatorami przy rzutach na celność/aktywację zdolności. Gracz w biegu może usiłować strzelić do przeciwnika, ale jest to trudniejsze niż wycelowanie na spokojnie.
THEME⌎ ARMOR⌎ VOICE⌎ NPC⌎
ObrazekObrazek
+10%⌎ do bycia twoją starą+20%⌎ do bycia starą twojej starej+30%⌎ do bycia starym starej twojej starej

Wróć do „Poradnik mechaniczny”