Batarianie to rasa czterookich dwunogów wywodzących się z planety Khar’shan. To ciesząca się niezbyt dobrą opinią rasa, która odizolowała się od reszty galaktyki. Układy Terminusa są oblegane przez gangi batariańskich piratów i łowców niewolników, wzmagających stereotypy o batariańskich bandytach. Trzeba zauważyć jednak, że ci kryminaliści nie reprezentują przeciętnych obywateli, którzy mają zakaz opuszczania przestrzeni batarian przez ich wszechobecny i paranoiczny rząd.

Pomimo kilku nieporozumień z Cytadelą i utrzymywanej wrogości względem ludzi, większość batarian preferuje dochodowe zajęcia, np. handel narkotykami i chwytanie niewolników. Znani są z bycia sprytnymi biznesmenami i handlarzami, choć taka opinia panuje najczęściej w bardziej bezprawnych rejonach galaktyki, tj. Omega, gdzie negocjacje z batarianami najczęściej są prowadzone z bronią w ręku.

Biologia

Batarianie są człekokształtną rasą. Ich najbardziej wyróżniającą się cechą są dwie pary oczu - są jedną z dwóch znanych ras organicznych zamieszkujących galaktykę, które rozwinęły więcej niż jedną parę oczu; tą drugą są yahgowie. Ponadto posiadają różnorodną tonację skóry: podczas gdy większość batarian ma ciemną, brązowo-czerwoną z bladymi wyżłobieniami na twarzy, przynajmniej jeden z nich, Balak, miał pasiastą, czarno-żółtą, pigmentację z jasnozielonymi wyżłobieniami na twarzy.

Kultura

Batarianie przywiązują niezwykle dużą wagę do kast społecznych i wyglądu. Wykpiwanie kast ze względu na ich wartość pieniężną dla dobra społecznego jest uważane za poważną obelgę. Batarianie silnie wierzą w to, że rasa posiadająca mniej niż cztery oczy jest mniej inteligentna; często mają przewagę w dyskusji z przedstawicielami innych ras, ponieważ trudno im się zorientować, w które oczy powinni patrzeć podczas rozmowy z nimi.

Niewolnictwo jest integralną częścią batariańskiego systemu kast, pomimo swojej nielegalności wg prawa Cytadeli, oraz wątpliwości, co do tego jak udało się batarianom utrzymać tak długo na Cytadeli stale je praktykując. Zwyczaj ten jest tak głęboko zakorzeniony w kulturze batarian, że uważają oni sprzeciwiającą się niewolnictwu postawę Cytadeli za szkodzącą. Wyjęci spod prawa batariańscy łowcy niewolników sieją postrach w galaktyce, zwłaszcza wśród kolonistów.

Język ciała jest ważną częścią batariańskiej społeczności. Dla przykładu, przechylanie głowy w lewo jest oznaką podziwu i szacunku. Gdy batarianin przechyla swoją głowę w prawo, sygnalizuje tym samym, że przewyższa on (lub sam siebie za takiego uważa) tego, do którego ten gest został skierowany. Dlatego też ten gest może zostać zinterpretowany jako zniewaga.

Religia

Niewiele wiadomo na temat wierzeń religijnych batarian. Mordin Solus zauważył, że batarianie wierzą w życie po śmierci. Gdy jeden z nich ginie, jego dusza opuszcza ciało przez oczy. "Leczenie" zwłok uważa się za niepotrzebne, chyba że oczy batarianina zostały mu usunięte przez wroga.

Rząd

Reszta galaktyki uważa batarian za problem, który można zignorować. Ich rząd, znany jako Hegemonia Batariańska, wciąż jest wrogo nastawiony względem Przymierza Systemów, lecz nie względem potężnych ras Rady. Niewiele wiadomo o tym co sądzą przeciętni batarianie o ich wymuszonej izolacji, ponieważ Departament Kontroli Informacji sprawia, że tylko zaakceptowane przez rząd informacje mogą przedostać się do lub opuścić batariańską przestrzeń. Biorąc pod uwagę uciążliwy charakter batariańskiego rządu spekuluje się, że ich najwyższe przywództwo jest z natury autokratyczne lub totalitarne. Batarianie winią ludzkość za swoje problemy oraz twierdzą, że byli zmuszeni do walki o swoje, pomimo faktu, że ich wygnanie w dużej mierze było narzucone przez nich samych. Batarianie jednak stale zapewniają aktualizowane leksykony i reguły językowe dla pozostałej części galaktyki (rzekomo po to aby kontynuować rozprzestrzenianie propagandy). Być może z powodu występowania batariańskich gangów, język batarian stał się „mieszaniną języków” w Systemach Terminusa.

Doktryna wojskowa

Nie wiadomo za wiele o siłach zbrojnych batarian; większość ich sprzętu jest produkowane przez państwową instytucję zwaną Batariańską Zbrojeniówką Państwową.

Batariańska flota posiada przynajmniej jeden niszczyciel (ponieważ nie należą do ras Cytadeli, nie wiąże ich Traktat z Farixen i mogą dysponować większą ich liczbą). Dysponują również mniejszymi statkami, wliczając w to krążowniki klasy Hensa. Jednak, biorąc za przykład jeden ze statków tej klasy – później zdobytego przez quarian i nazwanego Idenną – liczyły one już 20 lat w 2183 r., więc batarianie mogli już znieść je do tego czasu z aktywnej służby.

Ich zdolności wojskowe są uważane za słabsze niż te Przymierza Systemów z wczesnych lat ’60 XXII wieku (kiedy to ludzkość rozpoczęła kolonizację Skylliańskiego Pogranicza).

Historia

Na początku lat 60. XXII wieku Przymierze rozpoczęło agresywną kolonizację planet Skylliańskiego Pogranicza, co wzburzyło rozwijających ten region od kilkudziesięciu lat batarian. W 2171 r. batarianie zwrócili się do Rady o uznanie Pogranicza za "strefę interesów batarian". Rada jednak odmówiła, ogłaszając niezasiedlone planety w tym regionie otwartymi na ludzką kolonizację. W ramach protestu batarianie zamknęli swoją ambasadę na Cytadeli i zerwali stosunki dyplomatyczne z Radą, co uczyniło z nich buntowników. Wzniecili na Pograniczu "wojnę przez zastępstwo", finansując i zaopatrując w broń organizacje przestępcze i podżegając je do atakowania ludzkich kolonii. Konflikt osiągnął apogeum w roku 2176, wraz z wybuchem Skylliańskiego Blitzu, ataku opłacanych przez batarian piratów i handlarzy niewolników na ludzką stolicę Elizjum. W 2178 r. Przymierze odpowiedziało miażdżącym atakiem na księżyc Torfan, który od dawna pełnił funkcję bazy dla wspieranych przez batarian piratów. W następstwie ataku batarianie wycofali się do swojego własnego układu i obecnie rzadko widuje się ich w przestrzeni Cytadeli.

Bet atbet365 Bingo and win.