Pod wpływem prądu elektrycznego pierwiastek zero może zwiększać i zmiejszać masę w podróżach w czasoprzestrzeni. Prąd dodatni powoduje wzrost masy, a ujemny - jej zmniejszenie. Im silniejszy jest, tym potężniejszy jest efekt masy ciemnej energii. W kosmosie pola małej masy pozwalają na podróże z prędkością nadświetlną i niedrogi transport z powierzchni na orbitę. Pola dużej masy wytwarzają sztuczną grawitację i odpychają od statków kosmiczne szczątki. W przemyśle wytwórczym pola małej masy pozwalają na tworzenie równo wymieszanych stopów, a ściśnięcie dużej masy umożliwia powstanie gęstych, wytrzymałych materiałów budowlanych. Wojsko intensywnie wykorzystuje technologie poprawiające mobilność - u większości armii jednostki bojowe korzystające z efektu masy standardowo znajdują się w pierwszym szeregu. Pola efektu masy są też kluczowe dla tworzenia tarcz lub barier kinetycznych chroniących przed ostrzałem wroga.

Przekaźniki masy

Przekaźniki masy są prawdopodobnie dziełem inżynierii protean, o wiele bardziej zaawansowanej niż technologia jakiegokolwiek żyjącego obecnie gatunku. Są to olbrzymie konstrukcje rozrzucone pośród gwiazd, mogące tworzyć korytarze przestrzeni praktycznie pozbawionej masy, co pozwala na błyskawiczne przemieszczanie się między lokacjami oddalonymi o całe lata lub nawet stulecia podróży wykorzystującej konwencjonalne napędy nadświetlne.
Główne przekaźniki masy mogą przerzucać statki o tysiące lat świetlnych, często z jednego spiralnego ramienia galaktyki do drugiego. Mają jednak ustawione na stałe połączenia: główny przekaźnik łączy się z głównym przekaźnikiem - i z żadnym innym. Przekaźniki drugorzędne mogą przenosić statki tylko o kilkaset lat świetlnych, ale za to w wielu kierunkach: przekaźnik drugorzędny może wysłać statek do dowolnego, innego przekaźnika w swoim zasięgu.
Istnieje wiele uśpionych przekaźników głównych, których "bliźniaki" nie zostały jeszcze odkryte. Pozostają one nieaktywne do momentu zarejestrowania swego "partnera", ponieważ obecne cywilizacje nie chcą na ślepo otwierać połączeń wiodących do potencjalnie wrogich ras.

Bet atbet365 Bingo and win.