Proteanie to zaawansowana technologicznie wymarła rasa, której cywilizacja w tajemniczych okolicznościach upadła 50 tysięcy lat temu. Byli jedyną znaną rasą z tamtego okresu zdolną do podróży międzygwiezdnych. Ich ogromne imperium rozciągało się na całą galaktykę, jednak nie wiadomo o nich zbyt wiele. Pomimo upływu czasu zachowały się ruiny, artefakty oraz technologia protean, czasem udaje się nawet napotkać działające urządzenia.

Powszechnie uważa się, że to właśnie oni wybudowali Cytadelę, Przekaźniki Masy oraz opracowali technologię potrzebną do wytwarzania i manipulowania Polami Masy. To właśnie na ich osiągnięciach opiera się technologia większości ras galaktyki.

Technologia

Pomimo tego, że proteanie jednak nie stworzyli Cytadeli czy Przekaźników Masy nadal byli bardzo rozwiniętą technologicznie rasą. Stworzyli rozbudowaną na całą galaktykę sieć nadajników przekazujących informacje bezpośrednio do ich umysłów, zdolnych nawet do przetrzymywania informacji przez 50 tysięcy lat. Prowadzili wnikliwe badania rozwijających się ras takich jak ludzie czy hanarzy. Potrafili również tworzyć i utrzymywać potężne pola efektu masy.

Historia

Niewiele wiadomo na temat pochodzenia protean. Jedyne co daje się udowodnić to fakt, że byli najbardziej rozwiniętą technologicznie rasą w tamtych czasach i utworzyli rozległe imperium połączone Przekaźnikami Masy, tuż przed kataklizmem, który zniszczył ich cywilizację.

Nie jest on znany szarej społeczności galaktycznej. Nadszedł on niespodziewanie. Nim proteanie zdołali pojąć rozmiar zagrożenia, ich rząd przebywający na Cytadeli został zabity, a Przekaźniki Masy wyłączone. Żniwiarze uzyskali dane niemal każdego układu, każdej planety, którą zamieszkiwali. Prowadzony sukcesywnie przez kilka stuleci proces wyniszczenia doprowadził do ich zagłady. Żniwiarze nie reagowali na żadne próby poddania się wyszukując uciekinierów, których następnie poddawali indoktrynacji wysyłali przeciwko pozostałym niedobitkom jako szpiegów.

Gdy wytropili i pokonali wszystkich protean, ograbili ich światy z surowców oraz zatarli wszelkie ślady wskazujące na ich istnienie, a następnie udali się z powrotem przez Przekaźnik Cytadeli do Mrocznej Przestrzeni zamykając go za sobą.

okolicznościach upadła 50 tysięcy lat temu. Byli jedyną znaną rasą z tamtego okresu zdolną do podróży międzygwiezdnych. Ich ogromne imperium rozciągało się na całą

Jednak podczas swoich poszukiwań nie udało im się odnaleźć pojedynczej planety o nazwie Illos, której to dane zostały usunięte w trakcie ataku na Cytadelę. Mieściła się tam placówka naukowców pracujących nad budową własnego Przekaźnika Masy, który łączyłby Illos bezpośrednio ze swoim odpowiednikiem znajdującym się w Cytadeli. Gdy było już wiadomo kto atakuje i jaki ma cel, postanowiono zahibernować przebywających tam protean i ukryć wszelkie aktywności na planecie mogące wskazywać na ich obecność. Pomimo upływu dekad, a następnie setek lat zagrożenie nie mijało. Vigil, Sztuczna Inteligencja, która zarządzała placówką oraz zasobami ludzkimi z powodu oszczędności energii zaczął odłączać kolejne komory mniej ważnych pracowników aż do momentu gdy pozostali tylko główni naukowcy i badacze. Ich liczebność była za mała aby przetrwać więc postanowili ostrzec pozostałych dzięki wiadomości rozesłanej po wszystkich nadajnikach.

Zdając sobie sprawę z tego, że pomoc nie nadejdzie postanowili odkryć skąd przybyli Żniwiarze i jak tego dokonali, aby pozwolić pozostałym – jeszcze nie rozwiniętym na tyle aby wzbudzić zainteresowanie Żniwiarzy – rasom, które wcześniej obserwowali na uniknięcie ich losu. Po dekadach badań i próbach połączenia Żniwiarzy z Cytadelą i opiekunami odkryli, że tamci wysłali sygnał do opiekunów aby ci otworzyli Przekaźnik Masy jakim w rzeczywistości była Cytadela. Po znalezieniu sposobu jak sprawić aby opiekunowie na niego nie reagowali, mała grupka badaczy skorzystała z opracowanego przez siebie Przekaźnika Masy, którego nazwali Kanałem, aby dostać się do Cytadeli. Na miejscu udało im się przeprogramować opiekunów w nadziei, że powstrzymają Żniwiarzy w Mrocznej dając szansę przyszłym cywilizacjom.

Nie jest znany los tych badaczy. Jako że opracowany przez nich Przekaźnik Masy działał tylko w jedną stronę a Cytadela była pozbawiona wody i żywności najprawdopodobniej umarli w cierpieniach.

Bet atbet365 Bingo and win.